0.14 CT. T.W. Diamond Starburst Halo Swirl Promise Ring in Sterling Silver and 10K Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about 0.14 CT. T.W. Diamond Starburst Halo Swirl Promise Ring in Sterling Silver and 10K Gold Plate?
Need help with this 0.14 CT. T.W. Diamond Starburst Halo Swirl Promise Ring in Sterling Silver and 10K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.14 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | J |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Gold Karat | 10K Gold |
| Plating Color | Yellow |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Promise |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 8.5 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 8.50 mm |