0.15 CT. T.W. Diamond Frame Domed Stud Earrings in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.15 CT. T.W. Diamond Frame Domed Stud Earrings in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil?
Need help with this 0.15 CT. T.W. Diamond Frame Domed Stud Earrings in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.15 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 9 mm |
| Height | 9.00 mm |