0.25 CT.T.W. Multi-Diamond Octagon Stud Earrings in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.25 CT.T.W. Multi-Diamond Octagon Stud Earrings in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this 0.25 CT.T.W. Multi-Diamond Octagon Stud Earrings in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.25 |
| Color | I |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Screwback |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 7.95 mm |
| Height | 7.95 mm |