0.30 CT.T.W Diamond and Lab-Created Ruby Lion Head Charm in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.30 CT.T.W Diamond and Lab-Created Ruby Lion Head Charm in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this 0.30 CT.T.W Diamond and Lab-Created Ruby Lion Head Charm in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.30 |
| Color | I |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Ruby |
| Stone 2 Color | Red |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.2mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Charm Design | |
|---|---|
| Charm/Bead Type | Necklace Charm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 24.7 mm |
| Height | 40.80 mm |
| Bail Details | |
|---|---|
| Bail/Link Type | Bail |
| Width | 0 mm |