0.50 CT. T.W. Diamond Flying Eagle Charm in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.50 CT. T.W. Diamond Flying Eagle Charm in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this 0.50 CT. T.W. Diamond Flying Eagle Charm in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.50 |
| Color | I |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Mixed |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Charm Design | |
|---|---|
| Charm/Bead Type | Necklace Charm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 29.25 mm |
| Height | 29.25 mm |
| Bail Details | |
|---|---|
| Bail/Link Type | Bail |
| Width | 0 mm |