8.0mm Cushion-Cut Pink Opal and Diamond Accent Pendant in 10K Rose Gold - 17" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 8.0mm Cushion-Cut Pink Opal and Diamond Accent Pendant in 10K Rose Gold - 17"?
Need help with this 8.0mm Cushion-Cut Pink Opal and Diamond Accent Pendant in 10K Rose Gold - 17"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Stone Type | Opal |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Cushion |
| Stone Size | 8.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | 4-Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 17 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |