Amethyst "MAMA" Necklace in Sterling Silver - 17" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Amethyst "MAMA" Necklace in Sterling Silver - 17"?
Need help with this Amethyst "MAMA" Necklace in Sterling Silver - 17"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Heated |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Mother's/Family |
| Necklace Length | 17 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Chain Gauge | 025 Gauge |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 17 in |
| Width | 29.25 mm |
| Height | 5.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |