Baroque Cultured Pearl Necklace in Sterling Silver - 18" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Baroque Cultured Pearl Necklace in Sterling Silver - 18"?
Need help with this Baroque Cultured Pearl Necklace in Sterling Silver - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Cultured Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baroque |
| Stone Size | 7 x 8mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 7 x 8mm |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |
| Chain Gauge | 080 Gauge |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 080 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 28.46 mm |
| Height | 6.51 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |