Cultured Pearl Lariat Mirror Chain Necklace in Sterling Silver - 18" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Cultured Pearl Lariat Mirror Chain Necklace in Sterling Silver - 18"?
Need help with this Cultured Pearl Lariat Mirror Chain Necklace in Sterling Silver - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Cultured Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baroque |
| Stone Size | 6 x 8 |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 6 x 8 |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 16 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 16 in |
| Width | 6.4 mm |
| Height | 11.27 mm |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |