Cultured Pearl "Mama" Necklace in Sterling Silver with 14K Gold Plate - 18" | Peoples Jewellers

Have a question about Cultured Pearl "Mama" Necklace in Sterling Silver with 14K Gold Plate - 18"?
Need help with this Cultured Pearl "Mama" Necklace in Sterling Silver with 14K Gold Plate - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Cultured Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baroque |
| Stone Size | 5 x 5.5mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 5 x 5.5mm |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Mother's/Family |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Chain Gauge | 033 Gauge |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 033 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 24.55 mm |
| Height | 10.75 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |