Cushion-Shaped Tiger's Eye Quartz and 0.18 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Dog Tag Necklace in Sterling Silver (F/VS2) - 22" | Peoples Jewellers

Have a question about Cushion-Shaped Tiger's Eye Quartz and 0.18 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Dog Tag Necklace in Sterling Silver (F/VS2) - 22"?
Need help with this Cushion-Shaped Tiger's Eye Quartz and 0.18 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Dog Tag Necklace in Sterling Silver (F/VS2) - 22"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.18 |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Created Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Quartz |
| Stone Color | Brown |
| Stone Shape | Cushion |
| Stone Size | 17.2 x 8.2mm |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Other |
| Stone 2 Diamond Clarity | VS2 |
| Stone 2 Diamond Color | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Dog Tag |
| Necklace Length | 22 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Curb |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 22 in |
| Width | 5 mm |
| Height | 26.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Curb |