Heart-Shaped Pink and White Lab-Created Sapphire "Nana" Necklace in Sterling Silver with 14K Gold Plate - 18" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Heart-Shaped Pink and White Lab-Created Sapphire "Nana" Necklace in Sterling Silver with 14K Gold Plate - 18"?
Need help with this Heart-Shaped Pink and White Lab-Created Sapphire "Nana" Necklace in Sterling Silver with 14K Gold Plate - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 5.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.25mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 1.0mm |
| Stone 3 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Mother's/Family |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |
| Chain Gauge | 060 Gauge |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 060 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 26.4 mm |
| Height | 6.11 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |