Le Vian® Rhodolite Garnet, Tourmaline, Amethyst and 0.29 CT. T.W. Diamond Heart Pendant in 14K Strawberry Gold® - 19" | Peoples Jewellers

Have a question about Le Vian® Rhodolite Garnet, Tourmaline, Amethyst and 0.29 CT. T.W. Diamond Heart Pendant in 14K Strawberry Gold® - 19"?
Need help with this Le Vian® Rhodolite Garnet, Tourmaline, Amethyst and 0.29 CT. T.W. Diamond Heart Pendant in 14K Strawberry Gold® - 19"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.29 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Mixed |
| Stone Size | 4.0 x 5.0 x 5.0 x 4.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Multi |
| Stone 2 Color | Pink |
| Stone 2 Shape | Mixed |
| Stone 2 Size | 3.5 x 5.0 x 4.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | Champagne |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 3 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 19 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rolo |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 19 in |
| Width | 19.5 mm |
| Height | 17.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rolo |