Natural & Lab-Created Gemstone Scatter Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 18" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Natural & Lab-Created Gemstone Scatter Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 18"?
Need help with this Natural & Lab-Created Gemstone Scatter Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6.0 x 3.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Multi |
| Stone 2 Color | Multi-Colour |
| Stone 2 Shape | Mixed |
| Stone 2 Size | 5.0 x 3.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 8 mm |
| Height | 31.00 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |