Oval and Pear-Shaped Amethyst with 0.085 CT. T.W. Diamond Drop Necklace in 10K Gold - 17” | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Oval and Pear-Shaped Amethyst with 0.085 CT. T.W. Diamond Drop Necklace in 10K Gold - 17”?
Need help with this Oval and Pear-Shaped Amethyst with 0.085 CT. T.W. Diamond Drop Necklace in 10K Gold - 17”?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.085 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 8.0 x 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Amethyst |
| Stone 2 Color | Purple |
| Stone 2 Shape | Oval |
| Stone 2 Size | 5.0 x 3.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 1.04 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 030 Gauge |
| Length | 17 in |
| Width | 6.43 mm |
| Height | 18.99 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |