Oval-Shaped Lab-Created Ruby Solitaire Rope-Textured Frame Stud Earrings in Sterling Silver and 10K Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Oval-Shaped Lab-Created Ruby Solitaire Rope-Textured Frame Stud Earrings in Sterling Silver and 10K Gold?
Need help with this Oval-Shaped Lab-Created Ruby Solitaire Rope-Textured Frame Stud Earrings in Sterling Silver and 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 8.0 x 6.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Yellow |
| Metal 2 Finish | Textured |
| Metal 2 Gold Karat | 10K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 9.80 mm |