Pink Lab-Created Sapphire “MOM” Ballerina Necklace in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about Pink Lab-Created Sapphire “MOM” Ballerina Necklace in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this Pink Lab-Created Sapphire “MOM” Ballerina Necklace in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.2mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Chain Width | 0.9 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 009 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 19.7 mm |
| Height | 10.97 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |