Square-Cut Lab-Created Emerald Rope-Twist Frame Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 18" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Square-Cut Lab-Created Emerald Rope-Twist Frame Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 18"?
Need help with this Square-Cut Lab-Created Emerald Rope-Twist Frame Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Princess |
| Stone Size | 6.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 9.5 mm |
| Height | 23.00 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |