Swiss Blue Topaz, Amethyst and White Lab-Created Sapphire "Mom" Butterfly Circle Necklace in Sterling Silver - 18" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Swiss Blue Topaz, Amethyst and White Lab-Created Sapphire "Mom" Butterfly Circle Necklace in Sterling Silver - 18"?
Need help with this Swiss Blue Topaz, Amethyst and White Lab-Created Sapphire "Mom" Butterfly Circle Necklace in Sterling Silver - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Marquise |
| Stone Size | 5.0 x 2.5mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone 2 Type | Amethyst |
| Stone 2 Color | Purple |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 4.0 x 2.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 2 Treatment | Irradiated |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 2.0mm |
| Stone 3 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Mother's/Family |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Chain Gauge | 033 Gauge |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 033 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 21.59 mm |
| Height | 21.59 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |