White Lab-Created Sapphire Beaded Bangle Bracelet in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about White Lab-Created Sapphire Beaded Bangle Bracelet in Sterling Silver?
Need help with this White Lab-Created Sapphire Beaded Bangle Bracelet in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.2mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Size | 2.1mm |
| Stone 3 Size | 2.0mm |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 5.8 |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 5.8 mm |
| Height | 5.80 mm |
| Clasp Type | Box |