White Lab-Created Sapphire Graduated Tennis Necklace in Sterling Silver | Peoples Jewellers

Have a question about White Lab-Created Sapphire Graduated Tennis Necklace in Sterling Silver?
Need help with this White Lab-Created Sapphire Graduated Tennis Necklace in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.5 x 3.0 x 3.5 x 4.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Tennis |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 5.5 mm |
| Height | 5.50 mm |
| Clasp Type | Box |