0.33 C.T. T.W. Diamond Heart and Chevron Double Strand Necklace in 10K Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.33 C.T. T.W. Diamond Heart and Chevron Double Strand Necklace in 10K Gold?
Need help with this 0.33 C.T. T.W. Diamond Heart and Chevron Double Strand Necklace in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.33 |
| Color | I |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Pavé |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 18 in |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |