6.0mm Malachite Bead and Lab-Grown Diamond Accent Bracelet in Sterling Silver - 8.25" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 6.0mm Malachite Bead and Lab-Grown Diamond Accent Bracelet in Sterling Silver - 8.25"?
Need help with this 6.0mm Malachite Bead and Lab-Grown Diamond Accent Bracelet in Sterling Silver - 8.25"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.01 |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Created Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Malachite |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 6.0mm |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Other |
| Stone 2 Diamond Clarity | VS2 |
| Stone 2 Diamond Color | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8.25 |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Beaded Strand |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 8.25 in |
| Height | 6.00 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Beaded Strand |