Child’s 4.0mm Button Freshwater Cultured Pearl and Cubic Zirconia Frame Stud Earrings in Solid 14K Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Child’s 4.0mm Button Freshwater Cultured Pearl and Cubic Zirconia Frame Stud Earrings in Solid 14K Gold?
Need help with this Child’s 4.0mm Button Freshwater Cultured Pearl and Cubic Zirconia Frame Stud Earrings in Solid 14K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baroque |
| Stone Size | 4.0mm |
| Stone 2 Type | Cubic Zirconia |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 4.0mm |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Screwback |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 6 mm |
| Height | 6.00 mm |