0.50 CT. T.W. Milestones Diamond Graduated Teardrop Pendant in 10K Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 29 March 2026
Select Your Metal: Yellow Gold - Out of Stock

Have a question about 0.50 CT. T.W. Milestones Diamond Graduated Teardrop Pendant in 10K Gold?
Need help with this 0.50 CT. T.W. Milestones Diamond Graduated Teardrop Pendant in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.50 |
| Center Stone T.W. | 0.18 |
| Color | I |
| Clarity | I2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Journey |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 8.91 mm |
| Height | 20.82 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |