1.63 CT. T.W. Diamond Cascading Tennis-Style Necklace, Bracelet and Drop Earrings Set in Sterling Silver | Peoples Jewellers

Have a question about 1.63 CT. T.W. Diamond Cascading Tennis-Style Necklace, Bracelet and Drop Earrings Set in Sterling Silver?
Need help with this 1.63 CT. T.W. Diamond Cascading Tennis-Style Necklace, Bracelet and Drop Earrings Set in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1.63 |
| Color | I |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Miracle |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | J |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Tennis |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Clasp Type | Tongue and Groove |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 in |
| Bracelet Clasp Type | Tongue and Groove |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | DFS150SSCA |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Tongue and Groove |