7.0mm Amethyst and 0.35 CT. T.W. Enhanced Champagne Diamond Pendant in 10K Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 7.0mm Amethyst and 0.35 CT. T.W. Enhanced Champagne Diamond Pendant in 10K Gold?
Need help with this 7.0mm Amethyst and 0.35 CT. T.W. Enhanced Champagne Diamond Pendant in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.35 |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 7.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Enhanced Champagne Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone Setting | 4-Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |