Amethyst and Cultured Pearl Drop Necklace in 10K Rose Gold - 17" | Peoples Jewellers

Have a question about Amethyst and Cultured Pearl Drop Necklace in 10K Rose Gold - 17"?
Need help with this Amethyst and Cultured Pearl Drop Necklace in 10K Rose Gold - 17"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 6.0 x 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Cultured Pearl |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 5.0 x 5.0mm |
| Stone 3 Size | 4.0 x 4.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 10.5 x 11 |
| Stone Setting | Bead |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 17 in |
| Width | 27.2 mm |
| Height | 23.60 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |