IMPERIAL® 5.0-6.0mm Freshwater Cultured Pearl Strand Necklace with 14K Gold Fish-Hook Clasp-16" | Peoples Jewellers

Have a question about IMPERIAL® 5.0-6.0mm Freshwater Cultured Pearl Strand Necklace with 14K Gold Fish-Hook Clasp-16"?
Need help with this IMPERIAL® 5.0-6.0mm Freshwater Cultured Pearl Strand Necklace with 14K Gold Fish-Hook Clasp-16"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 5.0-6.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 5.0-6.0mm |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Strand |
| Necklace Length | 16 |
| Necklace Clasp Type | Fish-Hook |
| Chain Type | Beaded Strand |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 16 in |
| Height | 5.00 mm |
| Clasp Type | Fish-Hook |
| Chain Type | Beaded Strand |