Le Vian® Oval Costa Smeralda Emeralds™ and 0.22 CT. T.W. Diamond Scallop Frame Stud Earrings in 14K Vanilla Gold® | Peoples Jewellers

Have a question about Le Vian® Oval Costa Smeralda Emeralds™ and 0.22 CT. T.W. Diamond Scallop Frame Stud Earrings in 14K Vanilla Gold®?
Need help with this Le Vian® Oval Costa Smeralda Emeralds™ and 0.22 CT. T.W. Diamond Scallop Frame Stud Earrings in 14K Vanilla Gold®?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.22 |
| Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6.0 x 4.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Champagne |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | Brown |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 3 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 8.5 mm |
| Height | 10.50 mm |