0.12 CT. T.W. Diamond Scatter Puffed Teardrop Pendant in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil | Peoples Jewellers

Have a question about 0.12 CT. T.W. Diamond Scatter Puffed Teardrop Pendant in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil?
Need help with this 0.12 CT. T.W. Diamond Scatter Puffed Teardrop Pendant in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.12 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Flush |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 10.5 mm |
| Height | 17.00 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |