0.18 CT. T.W. Diamond Framed Domed Paper Clip Dangle Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.18 CT. T.W. Diamond Framed Domed Paper Clip Dangle Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil?
Need help with this 0.18 CT. T.W. Diamond Framed Domed Paper Clip Dangle Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.18 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 10 mm |
| Height | 19.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |