0.69 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond Cross Pendant in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil (I/SI2) - 22” | Peoples Jewellers

Have a question about 0.69 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond Cross Pendant in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil (I/SI2) - 22”?
Need help with this 0.69 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond Cross Pendant in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil (I/SI2) - 22”?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.69 |
| Color | I |
| Clarity | SI2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 22 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 22 in |
| Width | 24.5 mm |
| Height | 45.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |